דף הבית » מרכז מידע » ארגונומיה » ארגונומיה בבית – איך לעצב בית ארגונומי?

ארגונומיה בבית – איך לעצב בית ארגונומי?

מאת: דנה בן-ישי רוזן

כשאנחנו מדברים על עיצוב הבית, אנחנו חושבים לרוב על אסתטיקה וטעם, שילובים הרמוניים של צבעים וטקסטורות, פונקציונליות ופרקטיות לעומת אסתטיקה ויופי. אבל יש אלמנט חשוב נוסף שמעצבים נדרשים אליו, שהולך ותופס מקום מרכזי יותר במערך השיקולים העיצובי, והוא – תחום הארגונומיה.

המודעות לארגונומיה בעיצוב הבית נמצאת בעליה מתמדת. יותר ויותר מעצבים נותנים את הדעת על עבודה נכונה של הגוף בחדרים השונים בבית ועושים מאמץ כדי לתת מענה ללקוחותיהם בהיבט הבריאותי של העיצוב.

חשוב להקפיד על עיצוב נכון ארגונומית בכל אחד מחדרי הבית, כדי שמי שגר בו יפיק את המרב מהעיצוב וכדי למנוע נזקים גופניים הנובעים משימוש לא נכון. מעצבים מבינים כיום שכחלק מהאחריות שלהם ללקוח עליהם ללמוד ולקבל ייעוץ ארגונומי כדי לספק פן זה.

ארגונומיה במטבח

בבתים רבים, המטבח הוא לב הבית. במטבח מכינים את הארוחות, יושבים לקפה עם העיתון, אוכלים את הארוחות ומבלים שעות נכבדות מזמן השהות בבית. תשומת לב רבה מוקדשת למראה המטבח, לבחירת החומרים ממנו הוא עשוי, לשילובי הצבעים, מוצרי חשמל וכדומה. אבל האם אנו מקדישים מחשבה לעיצוב הארגונומי?

מטבח ארגונומי הוא מטבח המעוצב בהתאמה לצרכי המשתמש, תוך התחשבות במשימות האמורות להתבצע בו ובצרכי האחסון השונים. חשיבה ארגונומית במטבח מתייחסת הן לנוחות והן לבטיחות המשתמשים בו. בשלב ראשוני של עיצוב המטבח, יש להגדיר מי המשתמש העיקרי בו, עובדה חשובה לקביעת גובה משטחי העבודה.

גובה משטחי העבודה:

גובה סטנדרטי של משטח העבודה הוא 90 ס"מ, אך רצוי להתחשב בגובה המשתמש העיקרי ולהגביה או להנמיך במעט את גובה המשטח בהתאם במידת הצורך, כדי לאפשר עבודה נוחה ונכונה.

רצוי למקם את הכיריים כ- 10-15 ס"מ נמוך מגובה השיש כדי למנוע עבודה בזרועות מוגבהות לאורך זמן בעת ערבוב המזון.

תנורי אפיה ומיקרוגל רצוי למקם בגובה החזה כדי להימנע מכפיפה של הגב או שליחת הידיים מעלה בעת הוצאת התבניות מהתנור.

שקעים חשמליים למכשירים הידניים יש למקם במקום עם גישה נוחה, ללא צורך בכיפוף של הגב או ברכינה מעבר למכשירים, כלים, ארונות וכדומה.

"משולש הזהב":

משולש הזהב מייחס לכיור, כיריים ומקרר, בהם מתבצעת עיקר העבודה במטבח ולכן מיקומם חשוב לעבודה נוחה ויעילה.

רצוי שהכיור ימוקם במרכז. את מדיח הכלים כדאי למקם מימין או משמאל לכיור, תוך התחשבות ביד הדומיננטית ולמקם את כלי הבישול כך שיהיו בהישג יד.

תכנון מקומות אחסון

כלל חשוב ביותר בארגונומיה: מה שבשימוש יומיומי צריך להיות ממוקם מלפנים ובגובה נוח, בין גובה הברכיים לגובה החזה, כדי למנוע כפיפה לעיתים תכופות של הגב או הושטת ידיים מעל גובה הכתפיים.

כלים ומצרכים יש למקם בהתאם לשימוש בהם. כלי בישול ותבלינים בקרבת הכיריים, חומרי הניקוי בקרבת הכיור, סירים כבדים ומכשירי חשמל ידניים יש למקם בארונות בגובה נוח שלא יצריך כיפוף של הגב.

מומלץ להשתמש במגירות נשלפות ולהימנע ככל האפשר מהצבת מדפים פנימיים קבועים, גם במזווה. מבחינה ארגונומית, כל מה שנשלף החוצה בטוח יותר לגוף ונוח יותר לשימוש.

נכון יותר להשתמש בפחי אשפה חיצוניים עם רגלית לפתיחה או למקם פח נשלף על דלת הארון, כדי להימנע מכפיפה אל תוך הארון להגיע אל הפח.

מבחינת תאורה, מומלץ לדאוג לתאורה ממוקדת לאזורי העבודה, בנוסף לתאורה המרחבית לכל המטבח.

ארגונומיה בחדר הילדים

הילדים של היום נמצאים בסיכון גבוה לפגיעות שלד-שריר, פגיעות מצטברות הנוצרות במערכת התנועה לאורך זמן כתוצאה מתנוחות גוף לקויות ונשנות, מאמץ או לחץ מכני.

המבנה הפיזי של ילדי הדור הנוכחי שונה מדורות קודמים. הילדים שלנו גבוהים יותר, שוקלים יותר ואף מגיעים לבגרות מינית מוקדם יותר. אורח החיים שלהם מתבסס על ישיבה מול המחשב ורביצה מול הטלוויזיה, מיעוט פעילות גופנית ותנועתיות מועטה. כל אלה הם גורמי סיכון להתפתחות בעיות יציבה, כאבי גב וצוואר ופיתוח דפוסי תנועה שגויים מגיל צעיר.

תחום הארגונומיה נותן מענה לנושאים אלה באמצעות התאמת סביבת העבודה, הפעילות והמשחק לילד ועל ידי הקניית דפוסי תנועה ויציבה נכונים להפעלה בריאה של הגוף. עיצוב נכון של חדר הילדים מעודד דפוסי תנועה ויציבה נכונים ומפחית את הסיכון לפגיעות.

לכל גיל צרכים התפתחותיים שונים שחשוב לתת עליהם את הדעת בעת עיצוב חדר הילדים, אך ישנו צורך אחד בסיסי המשותף לכולם: הצורך של הגוף להיות בתנועה. לכן, כשמעצבים את החדר של הילד, חשוב לשלב פתרונות יצירתיים שיעודדו את הילד לשנות ולהחליף כמה שיותר פעמים את מנח הגוף שלו. לדוגמה: שולחן עמידה שיאפשר לילד לצבוע, לצייר ולכתוב בעמידה; לוח על הקיר למגנטים, גירים, דפים או לוח מחיק יעזרו לילד לחזק את חגורת הכתפיים ולשנות את מנח הגוף; כדור פיזיו חביב על ילדים ומאפשר ישיבה דינמית תוך קפיצה על הכדור.

עוד חשוב לעודד את הילד לעשות שימוש בשטיח, לשכב עליו, לשבת בצורות שונות תוך משחק או קריאה ובעיקר לשנות תנוחות. בנוסף למלאכת המחשבת שבעיצוב חדר ילדים ארגונומי, חשוב לזכור להדריך את הילד לשימוש נכון בגוף.

ארגונומיה בחדר העבודה

תכנון חדר עבודה דורש יותר מבחירה ומיקום של הרהיטים. הוא דורש גם מחשבה והתייחסות לבריאותו של המשתמש. השולחן מהווה את משטח העבודה העיקרי שלנו ולכן יש להקדיש תשומת לב רבה למבנה ולסידור שלו.

רוב היועצים הארגונומיים ימליצו על בחירת שולחן בצורת "ר" או בעל קער במרכז החזית. מבנה זה מאפשר מקום להנחת האמות ולהרפיית אזור הצוואר והכתפיים. כמו כן, מומלץ לשים לב ששתי צלעות השולחן יהיו בעלות עומק זהה ושלא תהיה צלע אחת צרה במיוחד. בנוסף, מומלץ שחזית השולחן תסתיים בצורה מעוגלת ולא חדה. רצוי שגובה השולחן יהיה כ-72-75 ס"מ ועומקו כ-80 ס"מ. במידה ומדובר באדם גבוה במיוחד, מומלץ לתכנן שולחן גבוה יותר.

עוד יש להקפיד שהחלל מתחת לשולחן יהיה פנוי מחפצים, כדי לאפשר תנועה חופשית של הרגליים. אם בחרתם ארונית מתחת לשולחן, וודאו שהיא לא מקובעת לשולחן, אלא ניתנת להזזה, וודאו כי חלקו האחורי של השולחן פתוח ולא סגור על ידי לוח. מקמו את המחשב ואת הכבלים היוצאים ממנו רחוק מהרגליים (ניתן לסדר את הכבלים בעזרת אזיקונים, כך שלא יהיו מפוזרים מתחת לשולחן).

רצוי למקם את החפצים על השולחן לפי תדירות השימוש שלכם בהם. מקמו קרוב אליכם את החפצים בהם אתם עושים שימוש לעיתים קרובות, ורחוק מכם את החפצים בהם אתם משתמשים פחות. חשוב לשים לב שמיקום החפצים על השולחן לא יגביל את תנועת הזרועות שלכם.

מדפים וכונניות רצוי לסדר באופן שיאפשר גישה נוחה ובטוחה אליהם. אם בחרתם לתלות כמה מדפים בודדים, הקפידו למקם אותם על הקיר בגובה שבין המותניים לכתפיים. במידה ובחרתם לאחסן את החפצים בארונית עם מספר מדפים קבועים, הקפידו להניח במדפים האמצעים את החפצים בהם אתם עושים שימוש לעיתים קרובות ובמדפים העליונים והתחתונים את החפצים שנמצאים פחות בשימוש.

טיפ קטן: מקמו את המדפים והארוניות במרחק שיצריך קימה מהכסא והליכה של מספר צעדים. יציאה מהמצב הסטאטי של ישיבה תמיד מועילה לגוף.

תכנון נכון של תאורה נכונה עוזר אף הוא למניעת כאבים, לחץ ותחושת עייפות באזור העיניים. התאורה הטובה ביותר היא אור היום, אך זכרו למקם את המסך בניצב לחלון כדי למנוע סנוור. רצוי למקם לצד המסך מנורת שולחן קטנה אשר תאיר על המקלדת ומשטח העבודה בלבד ולא תפזר את האור לכיוון המסך. כיום ניתן למצוא מנורות שמותאמות במיוחד לעבודה עם מחשב.

בנוסף, זכרו כי האור המקיף אתכם מושפע גם מצבע הקירות והצבעים של הריהוט שסביבכם. צבעים בהירים יאפשרו לכם לשמור על סביבה מוארת ולחסוך בשימוש בחשמל.

ארגונומיה בחדר האמבטיה 

בחדר האמבטיה אנו מבצעים פעולות חוזרות ונשנות, לכן, חשוב להתייחס למידות הגוף של המשתמשים העיקריים בו בעת עיצוב החדר.

כיור האמבטיה:

פעולות כמו צחצוח שיניים, שטיפת פנים ורחיצת ידיים מתבצעות בכיור האמבטיה, ולכן גובה הכיור והעיצוב שלו משפיעים על אופן ביצוע הפעולות וההשפעה שלהן על הגוף. כיור נמוך מדי יאלץ את המשתמש לבצע כפיפה חריפה בגב לעבר הכיור; כיור גבוה מדי יגביל את המשתמש מבחינת יכולת ההשגה שלו ויחייב הרמה של הידיים מעל גובה כתף (זהו גורם סיכון) או עלייה על קצות האצבעות.

אם כן, כיור בחדר האמבטיה של הילדים צריך להיות נמוך מהסטנדרט ואילו כיור להורים שגובהם מעל הממוצע רצוי שיהיה גבוה הסטנדרט. במצב של הורה אחד נמוך והורה שני גבוה משמעותית, נכון יהיה לתכנן שני כיורים נפרדים בגבהים שונים.

אמבטיה / מקלחון:

הבחירה בין אמבטיה למקלחון תלויה בצורך של המשתמש, בגילו, בהעדפתו, וכמובן בגודל חלל חדר האמבטיה. בבית בו מתוכננים שני חדרי אמבטיה, כדאי שיהיו שתי האופציות. יש לקחת בחשבון את ההשלכות הבטיחותיות של השימוש במקלחון או אמבטיה. בשניהם, מומלץ להתקין ידית אחיזה ומשטח נגד החלקה, שכן חדר האמבטיה מאופיין ברטיבות ולחות ולכן חשוב לנקוט בו באמצעי זהירות. מומלץ לבחור אריחים בעלי חספוס כלשהו למניעת החלקה, חשוב לוודא את תקינותם של שקעים ומכשירי חשמל באמבטיה ולמקמם גבוה ורחוק מהישג ידם של ילדים.

ברזים:

מיקום הברז, גובהו והעיצוב שלו משפיעים משמעותית על תנוחת הגוף בעת השימוש בו. הברז, על כל חלקיו, צריך להיות נגיש ובר השגה. ברז קטן, נמוך ורחוק הוא פחות ארגונומי למשתמש ומאלץ אותו למנח גוף מגושם. כדאי למקם את הברז קרוב יחסית לגוף (ניתן למקם אותו בצד ולא רק מול המשתמש), אך לא קרוב מדי (כדי שהמים לא ישפריצו וירטיבו את הרצפה). כמו כן, ברז קטן ונמוך מאוד יצמצם את יכולות השימוש בו.

אחסון באמבטיה:

מומלץ להקפיד על הכלל – מה שבשימוש יומיומי ימוקם מלפנים ובגובה נוח, בין גובה הברכיים לגובה החזה, על מנת למנוע כפיפה תכופה של הגב או הושטת הידיים מעל גובה הכתפיים. את החפצים והמוצרים השונים יש לאחסן באופן הגיוני בהתאם לשימוש בהם, לדוגמא, מברשות השיניים סמוך לכיור, תרופות ומשחות למעלה הרחק מהישג ידם של הילדים. חפצים כבדים כגון מכשירי חשמל ידניים יש למקם בארונות בגובה נוח שלא יצריך כפוף הגב, מומלץ בין גובה המותניים לגובה החזה. עדיף להשתמש במגירות נשלפות ולהימנע ככל האפשר מהצבת מדפים פנימיים קבועים. כל מה שנשלף החוצה יותר בטוח לגוף ונוח יותר לשימוש.

פח באמבטיה:

מומלץ להשתמש בפחי אשפה חיצוניים עם רגלית לפתיחה או להשתמש בפח נשלף על דלת הארון, כדי להימנע מכפיפה.

אביזרים נוספים:

כדאי להיעזר באביזרים נלווים לשימוש נוח ונכון יותר בחדר האמבטיה, לדוגמא, שרפרף בחדר האמבטיה של הילדים, מתלה למגבות בגבהים המתאימים לגובה המשתמשים.

תאורה:

מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע לגבי תאורה באמבטיה, אך לרוב, רצוי לבחור בשני גופי תאורה לפחות: האחד כדי ליצור תאורה כללית רגועה, והשני חזק יותר, לאזור הכיור והמראה. כדאי לוודא שגופי התאורה מתאימים לתנאי הלחות והחום השוררים בחדרי אמבטיה. הביקוש הגובר לעיצוב ארגונומי הוא חלק מטרנד בריאותי המקיף את כל עולם העיצוב. אין ספק שבניגוד לטרנדים אחרים חולפים, טרנד זה לא עומד לחלוף.

בהצלחה