דף הבית » מרכז מידע » פעילות גופנית » לרקוד בזמן העבודה ולמנוע כאבי גב

לרקוד בזמן העבודה ולמנוע כאבי גב

מאת: עופר קיס

הראו לי אדם מערבי מתקדם שלא יושב שעות על הכסא, ואראה לכם אדם בריא בגופו ובנפשו. אך מה לעשות, חלק מהדרישות בימינו הן עבודה רצופה תוך כדי ישיבה. ההערכה היא ש- 75% מהעבודה במדינות מתועשות נעשית בישיבה.

ישיבה מפעילה לחצים על רקמות שונות המרכיבות את עמוד השדרה ועלולות לגרום לכאבי גב תחתון.

בשנת 2000 בדקה חברת LEE (חברה גדולה באונטריו, קנדה) את מספר העובדים הסובלים מכאבי גב. מתוך 1,320 נבדקים זכרים, 60% סבלו מכאבי גב במשך חייהם ו- 11% סבלו מכאבי גב בזמן המחקר. אגב, כאבי הגב היו נפוצים יותר בקרב אנשים נשואים ובעלי רמת בריאות נמוכה.

מחקרים רבים ניסו לבדוק אם יש קשר סיבתי בין ישיבה להגברת הסיכון לכאבי גב תחתון. בשנת 2006 הגדילה עשות חוקרת בשם LIS כאשר ערכה סקירה של כל הספרות המדעית המקצועית בנושא. מתוך כל הספרות, נמצאו 25 מחקרים רלוונטיים שעזרו לה ליצור מודל לתיאור הקשר בין ישיבה להגברת הסיכון לכאבי גב תחתון. ממסקנות המחקר נמצא כי לישיבה לכשעצמה אין קשר סיבתי לסיכון להתפתחות של כאבי גב תחתון. הסיבה העיקרית לכאבי גב היתה מנחי ישיבה לא נכונים (הכוללים ישיבה בכפיפה קדימה והטיות גב למשכים ארוכים). כאשר היא בחנה את ההשפעה של מנחי הישיבה הלא נכונה, נמצאה עלייה של פי 4 בכאבי הגב!

איך הגב שלנו בנוי?

הרקמות באזור הגב שמועדות יותר לפורענות הן הדיסקים הבין חולייתיים. מבחינה אנטומית, בין כל זוג חוליות כחלק מעמוד השדרה שלנו ישנו דיסק. הדיסק דומה לדיסקית חצי שקופה עם מעטפת חיצונית סחוסית וסיבית ובמרכזה נוזל המהווה את הגרעין. תפקידיו של הדיסק מגוונים וביניהם בלימת זעזועים ומניעת חיכוך בין החוליות.

על מנת לשמר את חיוניותו, גם הדיסק, כמו כל איבר אחר, זקוק לאספקה מתמדת של חומרים מזינים כגון חמצן ומזון וכן סילוק חומרי פסולת. אולם, מגיל 5 אין יותר אספקת דם ישירה אל הדיסק ויש צורך לבצע פעולות מכניות על מנת להכניס ולהוציא ממנו נוזלים (אי ביצוע מספיק פעולות כאלו עלול לגרום לניוון מוקדם ולהגביר את הסיכון לכאבי גב כרוניים). פעולות כמו שכיבה ועמידה יגרמו להפחתת לחץ ויתרמו להכנסת והוצאת נוזלים.

כיוון שבזמן העבודה לא מסתדר לנו לשכב לעיתים קרובות (אלא אם אתם עובדים בספא), יש לבצע מספר פעולות, כדי למנוע כאבי גב תחתון.

לכן, עובדים הנמצאים זמן ממושך במצב ישיבה חייבים "לרקוד" במהלך יום העבודה. תנועות "הריקוד" ישמרו על הכנסת והוצאת הנוזלים והן יכולות למנוע כאבי גב תחתון. התנועות הרצויות הן של כפיפה קלה לפנים ולאחר מכן הזדקפות של הגב, הטיית הגב לצד אחד ולאחריו לצד שני ובעיקר רוטציות. אלו תנועות עדינות בהן האגן נשאר במקומו ואנו מפנים את שתי הכתפיים לצד אחד ולאחר מכן לצד שני.

במחקר שעשה, מצא VAN DEURSEN כי רוטציות בזמן ישיבה ממושכת מפחיתות את הסיכון לכאבי גב תחתון. ברור שביצוע התנועות חייב להיות בקצב איטי ובאופן עדין על מנת לשפר את מצבנו או למנוע בעיות בעתיד.

מומלץ להוסיף נשיפות בכפיפה, בהטייה וברוטציה ואילו שאיפות עמוקות בפשיטה ובחזרה לישיבה ישרה.

כמובן שכיסא הנותן תמיכה טובה לחלק התחתון של הגב הוא קריטי במניעת כאבי גב תחתון, אך על כך נדבר בכתבה ספציפית בנושא.

לסיכום

למען בריאות הגב שלכם, מומלץ לקום מדי פעם, ואם אנו נאלצים לשבת לתקופות ארוכות, חשוב להחליף מנחי ישיבה, לבצע תנועות לכל הכיוונים ולהימנע מישיבה במנחים מסוכנים.

בקיצור, כפי שנאמר – "לרקוד" בשביל הגוף והנשמה.