דף הבית » מרכז מידע » פעילות גופנית » התמודדות עם אתגרים

התמודדות עם אתגרים

מאת: ניר פרימו

כולנו ערים למתרחש בעולם ובהשלכות החלות עלינו. אין זה סוד שמדובר בתקופה מאוד מאתגרת בלשון המעטה. מאחר שהמצב נתון, עלינו ללמוד איך ניתן להתמודד בצורה הטובה ביותר עם הלחצים, הכעסים והרגשות השליליים שלעיתים צצים בתקופה כזו. כדי לעמוד איתן, עלינו להבין שהגוף שלנו צובר מתח במהלך היום.

כל פעם שאנחנו מקבלים בשורה לא טובה, הגוף שלנו מושפע מכך. ההשפעה על הגוף יכולה להתבטא במגוון דרכים:

– עליית לחץ הדם (מזיק למערכת הלב וכלי הדם)

– כאבי שרירים

– בעיות במערכת העיכול

– תשישות

ועוד

הקדמה זו נועדה להבהיר שאסור להתעלם מהמצב ויש להתמודד איתו (לא לטאטא מתחת לשטיח ולצפות ש"יהיה בסדר"). אחת הדרכים להתמודד עם מצבי הלחץ היא על ידי פעילות ספורטיבית ושחרור נכון של הגוף. אם אתם מתאמנים, המשיכו לקרוא כדי לחזק את הדרך בה בחרתם. אם אתם עדיין לא מתאמנים, זה הזמן להתחיל לדאוג (ולפנק) את עצמכם.

מה הקשר בין פעילות גופנית לטיפול במצבי הלחץ?

הקשר הוא התוצאות החיוביות של האימון הגופני על מצבנו הנפשי. מעבר לתוצאות המוכרות (אסתטיקה, שיפור סיבולת הלב ריאה, חיזוק השרירים והעצמות), קיימות תוצאות שכדאי לתת עליהן את הדגש:

שחרור הורמונים

אימון אפקטיבי (אימון המאמץ את הגוף ביחס למצבו ונמשך 30 דקות לפחות) יכול לשפר משמעותית את מצב הרוח ולסייע בשחרור המתחים הקיימים בגוף. במהלך האימון האפקטיבי, משתחררים בגוף הורמונים (אנדורפינים) שמפחיתים מתח וחרדה ותורמים לתחושת היי בעקבות האימון. אימון אפקטיבי פעמיים בשבוע יכול לשפר את מצבנו הנפשי מעבר לתרומה הפיזיולוגית.

הפסקה אקטיבית

בחלק הראשון של היום אנו שקועים בעבודה ובמתרחש בסביבתה. אחר כך אנו חוזרים הביתה וממשיכים בעיסוקים שלנו. המוח שלנו לא תופס את העובדה שהפסקנו לעבוד וממשיך לתפקד בסביבת עבודה גם כשאנו יושבים מול הטלוויזיה בסלון. מבחינתו, המשכנו לשבת מול מסך המחשב שבעבודה. מצב זה מוביל לתשישות מוגברת ולא מאפשר לנו לעבור באמת למצב מנוחה.

כדי להבהיר למוח שלנו שהפסקנו לעבוד ושאנו רוצים לנוח, מומלץ לבצע הפסקה אקטיבית. אימון אפקטיבי משיג את מטרה זו בדיוק. במהלך האימון אנו מצליחים להתנתק מעט מהמציאות ו"מנקים" את הראש. הפסקות אלו חשובות, אחרת אנחנו ממשיכים "לעבוד" עם הראש ברצף , גם אחרי שעות העבודה.

השתדלו לייצר לפחות 2 הפסקות כאלה (אימונים אפקטיביים) במהלך השבוע, כדי למנוע תשישות ולסייע בהפחתת הלחצים

חיזוק המערכת החיסונית

כאשר מצבנו הנפשי עומד במבחן בכל יום מחדש, יש לכך מחיר, ולעיתים האנרגיות שלנו לא בשיאן. כך גם המערכת החיסונית שלנו, אשר מושפעת מאוד ממצבי הלחץ בהם אנו נמצאים. כדי לשמור על אנרגיות גבוהות ומערכת חיסונית חזקה, עלינו לחזק את הגוף ולהחדיר אנרגיות חדשות. באמצעות אימון אפקטיבי, אנו מחזקים את הגוף ומעוררים את מערכת החיסון וכך יכולים למנוע מחלות ומצבי לחץ נוספים.

רשימת היתרונות של האימון הגופני עצומה והיתרונות שפירטנו כאן הם מקבץ קטן שמטרתו להניע אתכם לכיוון החיובי.

כעת נותר לכם לבחור איזה סוג פעילות גופנית תואם את האופי שלכם: אימון בחדר הכושר, אימון קבוצתי בסטודיו (אירובי, ריקוד, קיקבוקס, ספיניניג), אימון Outdoor (רכיבה על אופניים, הליכה, ריצה), שחייה ועוד. לא משנה היכן תבחרו להתאמן, העיקר שתתחילו.

המלצה למבצעים פעילות גופנית

גוונו! כדי להשיג תוצאות טובות יותר, לאתגר את הגוף ולהרגיש טוב יותר, מומלץ לגוון את הפעילות הגופנית. נסו סוגי אימונים שונים וכך תשיגו יותר תוצאות.

אנחנו לא יכולים להשפיע בצורה משמעותית על הנעשה בעולם. מה שכן, אנחנו יכולים לשלוט על הנעשה בתוכנו. על ידי נקיטת הצעדים הנכונים, אנו יכולים להתמודד בצורה טובה יותר עם האתגרים שהחיים מזמינים לנו.

בהצלחה