דף הבית » מרכז מידע » פעילות גופנית » ?איך לבחור חדר כושר

איך לבחור חדר כושר?

מאת: זיו טורי

בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות לבריאות באופן כללי וליתרונות הפעילות גופנית במיוחד. בעשור הנוכחי גדל מספר המתאמנים המנויים במועדון כושר במאות אחוזים, כך שאם פעם, מועדוני הכושר היו מאוישים בעיקר על ידי ספורטאים ואנשים שמאוד אהבו להתאמן, כיום ישנן אוכלוסיות רבות יותר שמגיעות להתאמן במועדון כושר, מתוך ההבנה שחשוב לעשות פעילות גופנית והידיעה שבמועדון כושר או בסטודיו לחוגים נמצא את הידע והכלים לעשות זאת בצורה מהנה (או פחות מבאסת).

עקב העלייה בביקוש, עלה כמובן גם מספר מועדוני הכושר בארץ בצורה משמעותית, מה שיוצר תחרות גדולה בין מועדוני הכושר לכיבוש הלקוחות הפוטנציאליים ושימורם (בהמשך נסביר איך תחרות זאת תבוא לטובתנו).

כתבה זו נועדה להקל עליכם בחיפושים ולכוון אתכם למקום המתאים ביותר עבורכם.

למה חשוב להשקיע בבחירת מועדון הכושר?

התמדה – בחירה נכונה של מועדון הכושר תגדיל את הסיכוי שלכם להתמיד.

התחייבות – כיום מועדוני הכושר מנסים לחייב אותנו לתקופות ארוכות על ידי הוזלת המחיר הממוצע. במועדוני הכושר המובילים, האופציות שלנו להתחייב הן לשנה ולשנתיים, כאשר ישנם מקומות שמאפשרים לנו תקופות קצרות יותר, אך עם "קנס" – תשלום חודשי גבוה לרוב בצורה משמעותית. לכן, כדי לא להפסיד את כספנו בכך שנרשם ולא ננצל את המנוי, עלינו לבחור את המועדון המתאים לנו.

מה לבחון בבחירה של מועדון כושר?

מיקום

שיקול זה הוא אחד החשובים, מאחר שלא תמיד יהיה לנו את הכוח הנפשי אחרי יום עבודה לנסוע ולהתאמן רחוק מדי. שיקול זה עולה לפעמים על השיקולים האחרים, כי יכול להיות שעדיף לשלם יותר אבל להגיע מאשר לשלם פחות למועדון כושר רחוק ולמצוא עצמנו מוותרים ולא מתאמנים.

כפי שציינתי, מאחר שקיים היצע גדול של מועדונים, לחלקכם יש מועדון כושר קרוב לעבודה ומועדון נוסף קרוב לבית. כאן מגיעה ההיכרות אם האופי שלכם ואורח החיים שלכם. האם אתם צריכים להתאמן ישר אחרי העבודה, אחרת כשאתם מגיעים לבית אין מצב שתזוזו? או האם אתם מעדיפים להגיע הביתה, לעזור בבית (או סתם להיזרק לכמה דקות על הספה) ורק אחר כך לצאת ולהתאמן?

אחרי שמצאנו מועדון כושר או מספר מועדוני כושר פוטנציאליים, הגיע הזמן להזיז את עצמנו ו… לבקר במועדוני הכושר האלה לצורך התרשמות!

אופי המועדון

כל אחד מאיתנו מתחבר למועדון שמתאים לאופי שלו. יש שמעדיפים מועדון רועש ודינמי המלא באנשים צעירים ומוזיקה קצבית. יש המעדיפים מועדון שקט וסולידי יותר, שלא יפריעו להם להתאמן. יש נשים שיעדיפו סטודיו לחוגים לנשים בלבד.

אני ממליץ לכם לבחון את אופי המועדון ואת האוכלוסייה, כדי לדעת אם תתחברו למועדון ותוכלו להתמיד בו.

פרטנר

אם יש לכם חבר/ה שמתאמנים באותו מועדון ואתם יודעים שתוכלו ללכת יחד ואפילו להתאמן יחד, חשוב לקחת זאת בחשבון. פרטנר טוב יכול לדרבן ולהוות סיבה טובה לא לבטל אימון.

לכן, אם אין לכם פרנטר באותו מועדון, מומלץ לשתף בחיפושים חבר/ה ממקום העבודה או קרוב לבית שיצטרפו אליכם לחיפושים ואף יירשמו ויתאמנו אתכם.

מגוון ולו"ז השיעורים

לאלו מכם שמתחברים יותר לאימון קבוצתי ולשיעורים, חשוב לבחון את לו"ז השיעורים ולראות האם השיעורים אליהם אנחנו מתחברים מתקיימים בשעות ובימים שמתאימים לנו.

האם יש מספיק שיעורים כאלה? האם יש מגוון של שיעורים (שנוכל לגוון מדי פעם)?

המלצות לביקור ההתרשמות

מומלץ להגיע לביקור בשעות בהן אתם מתכוונים להתאמן. לפעמים נוח לנו להגיע ביום חופש שלנו באמצע היום או בשישי-שבת. במקרים כאלו, אנחנו עלולים להתרשם מהמקום לטובה ואז להגיע להתאמן ביום "רגיל" בשעות הערב ולגלות שחדר הכושר הומה אדם והמוזיקה שונה לגמרי ואין מספיק הליכונים פנויים ו… כפי שאמרתי, מומלץ להגיע בשעות בהם אתם אמורים להתאמן.

שימו לב לתקינות ולניקיון המקום, גם במתחמי האימונים וגם במלתחות, כדי שלא תופתעו בשלב מאוחר יותר (ומאוחר מדי). מלתחות ומקלחות נקיות  יכולות להוות יתרון אדיר לאלו מכם שבוחרים להתאמן לפני העבודה, להתקלח ולצאת ליום אנרגטיים ומאושרים.

כפי שציינתי – חשוב להתייחס לאווירה: מוזיקה (עוצמה וסגנון), מיזוג (טמפרטורה), אוכלוסיה ונעימות המראה של המקום, על פי טעמכם האישי.

מומלץ לשוחח עם מאמן אחד או יותר. מי שמדריך אתכם בסיור הוא לרוב לא מי שידריך אתכם באימונים, הוא יודע מראש מה הוא הולך להגיד לכם וכמובן שמדלג על החסרונות. לרוב הוא גם מרוויח מהעסקה שלכם. מאמן לפעמים יכול להיות קצת או אפילו הרבה יותר "אמיתי", הרי בסוף – את האימונים אתם תעשו בסביבה שלו ובהדרכתו.

חשוב ביותר

לבקש ולבצע אימון ניסיון (יש מועדונים שיגדילו עשות ויציעו לכם עד שבוע ניסיון). זו הדרך הנכונה ביותר לחוות את המועדון, המכשור, החוגים, יחס המדריכים, המלתחות והתנהלות המקום בזמן אמת.

מחיר

שיקול זה הוא השיקול האחרון, למרות שלחלקכם, זה השיקול העיקרי. הסיבה היא, שלא בכל המקרים מחיר נמוך מעיד על מועדון פחות איכותי עבורכם ולהיפך. רק אחרי שביצעתם את כל הבדיקות , תוכלו להחליט על ידי בחינה של עלות מול תועלת!

כיום המחיר הממוצע למנוי נע בין 220 ₪ ל300 ₪ לחודש (עם התחייבות כמובן…) למועדון כושר בלי בריכת שחיה.

מתי מומלץ לשלם את הרף העליון?

כאשר המיקום נוח לנו ואנחנו יודעים שיהיה לנו קל יותר להתמיד.

לידיעתכם

רוב המועדונים מציעים את השירותים הבאים במסגרת המנוי: תכנית אימונים, תוכניות מעקב ותאי אחסון לחפצים אישיים.

לבסוף נשאר לנו "לשכלל" ולהחליט.

ברגע שהחלטנו על מועדון מועדף כדאי להתמקח על המחיר. כפי שציינתי, כיום יש תחרות גבוהה בין המועדונים וברוב המקומות יש גמישות מסוימת לגבי המחיר או הטבות אחרות שלא צריך להתאמץ יותר מידי כדי לקבל.

כעת, מה שנשאר זה להתחיל לעבוד! בתקווה שנהיה מרוצים מהמקום אותו בחרנו ונוכל להתרכז בעיקר… באימונים!

בהצלחה