דף הבית » מרכז מידע » פעילות גופנית » איך בוחרים מאמן כושר אישי?

איך בוחרים מאמן כושר אישי?

מאת: ניר פרימו

ענף חדרי הכושר בכלל ותחום האימונים האישיים בפרט, התפתח בצורה מטאורית בשנים האחרונות. כיום ניתן לראות יותר ויותר מתאמנים שבוחרים להתאמן עם מאמן כושר אישי.

לצערי, עדיין אין גוף שאחראי על הסמכת מאמנים אישיים וכיום, כל מאמן שסיים קורס מדריכי חדר כושר בסיסי יכול להיות מאמן אישי. כך, נוצר מצב שבו השוק מוצף במדריכים שמציגים עצמם כמאמנים אישיים, גובים שכר שנע בין 100 ל 180 ₪ לשעה (ואף יותר), וחלקם הגדול לא מקצועי מספיק ולעיתים לא מקצועי בכלל.

מאחר שאין גוף הקובע סטנדרטים למאמני הכושר האישיים, למתאמנים אין הכלים והידע לבחור את המאמן הנכון. ברוב המקרים, המתאמנים בוחרים מאמנים על פי תחושות ולא על פי קריטריונים אובייקטיביים.

להלן מספר דוגמאות לדרך בה נבחר המאמן:

1. המלצה של מכר – "התוצאות שחבר שלי השיג הן בזכות המאמן. אז כנראה שהמאמן הזה טוב…"

2. תוך כדי פגישת היכרות עם המדריך, המדריך מציע את השירותים שלו – "המאמן שבנה לי את התכנית היה נחמד, הסביר לי איך לעבוד ונשמע מקצועי, אז אני אתאמן איתו…"

3. תוך כדי אימון בחדר הכושר, מדריך פונה למתאמן ומציע עצמו – "המאמן פנה אלי, היה נחמד והסביר לי את הצורך באימונים אישיים (במידה ולא יהיה לי מאמן, אני אשיג פחות תוצאות), אז התחלתי להתאמן איתו…"

4. המתאמן פונה למדריך שנראה לו הכי מתאים – "המאמן הזה נראה לי הכי רציני, הוא בנוי טוב ונראה אחד שיודע להתאמן , אז בחרתי בו…"

כפי שניתן לראות, באף אחת מהדרכים הללו אין קריטריונים מקצועיים ברורים. הכל מתבסס על השערות.

הבעיה היא, שלא תמיד מתמזל מזלנו והמאמן האישי שבחרנו באמת מקצועי. כדי למנוע עגמת נפש, פציעות, בזבוז של זמן וכסף, אני מציע את הידע והכלים לבחירת מאמן הכושר האישי שלכם בדרך האובייקטיבית ביותר.

הדרך הנכונה לבחור מאמן אישי הטוב ביותר עבורכם

1. לשאול את השאלות הנכונות – ראו בהמשך שאלות שיאפשרו לכם לסנן את המאמנים שלא מתאימים לכם.

2. לוודא שהמאמן באמת מתייחס לאימון כאימון אישי – ראו בהמשך רשימה של פעולות שהמאמן צריך לבצע, אם הוא לא מבצע אותן ,יש להטיל ספק בנוגע למקצועיותו.

שאלות שמומלץ לשאול את המאמן איתו אתם רוצה לעבוד

– מהן ההסמכות שלך? מומלץ לבחור מאמן בעל יותר מהסמכה בסיסית שמקורה בקורס מדריכי חדר הכושר.

– כמה שנים ניסיון יש לך כמאמן כושר? מומלץ לבחור מאמן עם מעל שנה ניסיון. חלק מהמאמנים מתאמנים שנים, אבל אין להם מספיק ניסיון כמאמנים. ניסיון באימונים אינו מבטיח ידע מקצועי כמאמן.

-מתי הייתה הפעם האחרונה שהיית בכנס מקצועי? מדריך מקצועי מתעדכן ומעדכן את הידע שלו באמצעות כנסים והשתלמויות. ניתן גם לקבל מאמן שמעשיר את הידע שלו בעזרת האינטרנט.

– הכשרה ספציפית – אם אתם זקוקים לאימון ספציפי (הכנה ללידה, אחרי לידה, בעיות יציבה, בעיות בריאותיות שונות ועוד), למדריך צריכה להיות תעודת הסכמה רלוונטית ו/או ניסיון מוכח בתחום.

– איך אתה מטפל בנושא התזונה שלי? מאמן טוב יכול להציע טיפים תזונתיים והכוונה. מאמן מקצועי יפנה אותך לתזונאי/ת איתם הוא עובד.

הפעולות שמבדילות מאמן כושר אישי מקצועי ללא מקצועי

שיחת היכרות מעמיקה – בשיחה המאמן צריך לתשאל את המתאמן. השאלות צריכות להיות על המצב הבריאותי, היעדים הרצויים, הזמן שהמתאמן מוכן להשקיע ועוד.

לקיחת מדדים בתחילת התכנית – כדי לאמוד את השיפור העתידי, על המאמן לקחת את המדדים הבאים: משקל, אחוז שומן, היקפים. ניתן להוסיף מדדים נוספים, כגון דופק במנוחה.

הצבת יעדים ריאליים לחודש/חודש וחצי. היעדים צריכים להשתנות כל סוף תקופה.

בניית תכנית אישית קבועה ומעקב אחרי התכנית.

שינוי התכנית כל שלושה שבועות עד חודש וחצי. אם המאמן לא משנה את התכנית, או משנה אותה לעיתים תכופות מדי, ברוב המקרים זה יפגע בתוצאות.

יחס אישי – אם המאמן עובד בשיטת "סרט הנע" ומאמן הרבה מתאמנים באותו היום, זה לא אומר שהוא מאמן טוב יותר. זה עלול לגרור יחס פחות אישי, כי קשה להתייחס באופן אישי ל- 8 מתאמנים שונים כל יום ולזכור עבור כל – מהם המטרות שלו והמגבלות שלו.

אלו הם הכלים הבסיסיים שיכולים לסייע לכם לבחור את המאמן הנכון.

אם המאמן לא עונה על אחד או יותר מהקריטריונים, יכולות להיות לכך השלכות שליליות

התוצאות שביקשתם יאחרו להגיע ואולי לא יגיעו בכלל

אתם עלולים להיפצע תוך כדי האימון

אתם עלולים לסבול מבעיות אורטופדיות שונות, שנגרמות מביצוע טכניקה לא נכונה לאורך זמן

וכמובן, הכסף שהשקעתם באימון האישי ירד לטמיון.

אז, אם אתם רוצים לבחור מאמן כושר, אני ממליץ לכם לעבור על שלבים אלו. מאמן כושר אישי מקצועי יכול להיות הדבר הכי טוב שקרה לכם.

בהצלחה