דף הבית » מרכז מידע » פעילות גופנית » איך מונעים כאבי גב?

איך מונעים כאבי גב?

נתחיל בשאלה המתבקשת – האם גם את/ה סובל/ת מכאבי גב? אם עניתם כן, אתם בחברה טובה:

71% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלים מכאבי גב, שרירים ופרקים לפחות פעם בשנה. 55% מהאוכלוסייה סובלים לפחות פעם אחת בשנה מכאבי גב, 45% מכאבי שרירים ושרירים תפוסים ו 16% מכאבי פרקים.

למה כל כך הרבה אנשים סובלים בעיות גב? 

כיום רובנו מבלים זמן רב מול המחשב במהלך העבודה, חוזרים הביתה וממשיכים לעיתים ליהנות מול קופסה נוספת – הטלוויזיה. ישיבה ממושכת מפעילה עומס על הגוף, מאחר שחלק מאיתנו לא יושבים בתנוחה האופטימלית, לעיתים קרובות הישיבה הממושכת גורמת לכאבי גב (ולכאבים נוספים). ישנן סיבות נוספות לכאבי גב:

חוסר איזון בין שרירי הגב והבטן (השרירים העמוקים יותר).

פריצת דיסק (פגיעה באחת או יותר מחוליות עמוד השדרה).

כל הסיבות הללו לכאבי הגב נובעות בעיקר מחוסר בפעילות גופנית מתאימה. כאן חלקכם אולי יעצרו ויאמרו לעצמם "אין לי זמן", אז חבל לבזבז את שארית הזמן שנותר לי על המשך הכתבה (תמיד אנחנו מגיעים למשפט הזה). אז יש לי בשורה בשבילכם: כדי להקל ו/או למנוע כאבי גב , אין צורך להקדיש לנושא הרבה זמן. כמה דקות ביום יעשו את העבודה.

איך אפשר למנוע או להקל כאבי גב?

בקלות יחסית, על ידי יישום ההמלצות הבאות:

1. במהלך העבודה מול המחשב – מדי פעם, למתוח את הרגליים.

2. ביצוע מתיחות ושחרור במהלך יום העבודה (לא, הפסקת האוכל לא נחשבת כהפסקת שחרור) – מומלץ לעשות כל 30 דקות הפסקה קצרה למתיחות והרפיה:

– לקום מהכיסא וללכת לחדר אחר (לא למטבח בבקשה)

– לעמוד, לשלב את אצבעות הידיים, למתוח ידיים מעלה, לפנים ולאחור

– להרים ידיים ולמתוח את כל הגוף כלפי מעלה

– לכפוף את הגב לפנים ולהגיע עם הידיים אל כפות הרגליים

– מומלץ לשחרר את הצוואר והכתפיים

3. ביצוע תרגילים שיחזקו את שרירי זוקפי הגב ושרירי הבטן – יש לבצע פעם ביומיים שני תרגילים בסיסיים שיחזקו את השרירים המייצבים, במשך 5 דקות.

4. לבקש מהארגון להזמין ייעוץ ארגונומי – ייעוץ ארגונומי יתאים עבורך את עמדת העבודה, למנוע עומס לא רצוי כתוצאה מישיבה בתנוחה לא נכונה. באמצעות אבחון נכון, ניתן למנוע כאבי גב וכאבים במקומות נוספים הנובעים מעבודה ממושכת בסביבת עבודה לא אופטימלית עבורך.

סה"כ זמן שהושקע בטיפול ומניעה – 5 עד 7.5 דקות במהלך היום. אנחנו מאמינים שזה שווה את הטרחה.

בהצלחה